Nerwicę zwalczaj aktywnością

21 lutego 2019

Nerwica – choroba psychiczna, której przyczyn należy doszukiwać się zazwyczaj w wewnętrznej sferze funkcjonowania pacjenta – trudnych przeżyciach i konfliktach. Poza dolegliwościami psychicznymi ta choroba daje o sobie znać w postaci dolegliwości psychicznych. Najczęściej leczona za pomocą psychoterapii, przy wsparciu metod farmakologicznych. Skąd zatem pomysł na ćwiczenia w tak trudnych schorzeniach?
Czy to w ogóle ma sens?

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna wspomaga proces odreagowywania na stres – powszechne zjawisko będące jednym z elementów przyczyniających się do rozwoju nerwicy. Ćwiczenia są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie poradzić z nadmierną ilością stresu. Kilka ćwiczeń na dobry początek dnia nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale sprawia także, że lepiej pracuje nasz umysł. Komórki mózgowe są lepiej dotlenione i jesteśmy pełni energii. W dobrym gabinecie fizjoterapeutycznym specjalista fizjoterapeuta wykona profesjonalny masaż i doradzi co ćwiczyć. Szukaj go na stronie: gabinet-fizjoterapeuty.pl

Poza objawami psychicznymi, osoby dotknięte nerwicą są narażone na objawy somatyczne: różnego rodzaju dolegliwości bólowe, napięcie mięśni, skurcze, a nawet problemy związane z oddychaniem. Pogłębiające się somatyczne problemy zdrowotne, dotykające chorego ze względu na zaburzenia psychiczne, są w stanie jeszcze bardziej pogłębić jego zły stan wewnętrzny. Dzieje się tak ze względu na zwiększenie napięcia fizycznego w stanie dolegliwości bólowych. Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć lub całkowicie zniwelować stan napięcia.

Odpowiedni dobór ćwiczeń wspomagających przy zaburzeniach układu nerwowego może być formą swoistej terapii wspomagającej przy leczeniu farmakologicznym i psychoterapii. Zmniejszaniu napięcia służą wszelkie metody aktywności, które nie tylko oddziałują na ciało, ale także pomagają się zrelaksować. Może to być np.: pilates, oddychanie przeponowe, taniec czy też. streching. Wpływ dodatkowych czynników, takich jak muzyka obecność parterów w trakcie ćwiczeń, uczestnictwo w zajęciach większych grup, to dodatkowe czynniki, dzięki którym chorego można zaktywizować w przestrzeni społecznej.

Wspomaganie bardziej inwazyjnych terapii przez proste ćwiczenia, dzięki którym pacjent może usuwać napięcie fizyczne, a dzięki temu niwelować przyczyny dolegliwości somatycznych jest prostą, a zarazem mogącą pomóc metodą w procesie leczenia. Polecenie tego rodzaju aktywności nie wiąże ze sobą praktycznie żadnych dodatkowych kosztów – pacjent może początkowo wykonywać proste ćwiczenia w domu.