Trudne decyzje

24 kwietnia 2015

Podejmując ważną decyzję, nawet najbardziej pewny siebie przedsiębiorca czy urzędnik szuka argumentów, na których mógłby się oprzeć,  wybierając jedną z opcji. W takiej sytuacji wygodnie byłoby znać przyszłość. O przyszłości można jednak wnioskować na podstawie teraźniejszego stanu. Pojawia się więc myśl dotycząca zebrania informacji o aktualnej sytuacji.

B jak badanie…

Badania rynku i opinii umożliwiają zapoznanie się z panującymi na dany temat przekonaniami, dając solidną podstawę, na której można budować wnioski dotyczące przyszłości. Zwykle jednak prowadzenie badań trwa stosunkowo długo, a w procesie decyzyjnym szczególnie ważny jest czas. Istnieje jednak sposób na szybkie przeprowadzenie skutecznego badania sondażowego.

…C jak CATI

Oferta badań telefonicznych rozwija się dynamicznie. Jest to sposób na dotarcie do wybranej grupy respondentów szybciej i znacznie taniej, niż byłoby to możliwe przy okazji badania z użyciem ankiety papierowej.

Zaletą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych jest możliwość przeprowadzenia badania w odpowiednim dla badanego momencie, kiedy znajdzie on chwilę czasu na tę rozmowę. Respondent, który udziela odpowiedzi siedząc we własnym domu jest odprężony i przejawia skoncentrowanie na badaniu. Skupiając się na rozmowie dostarcza odpowiedzi głębszych i nie tak wymuszonych, jak w przypadku klastycznego badania PAPI.

Studio CATI

Żeby wykonać badanie telefoniczne trzeba albo skorzystać z usług firmy badawczej, albo… kilku komputerów z dostępem do Internetu i słuchawek z mikrofonem. W ofercie niektórych firm specjalizujących się w usługach badawczych pojawiło się  oprogramowanie do CATI, które po zakupie licencji umożliwia samodzielne przeprowadzenie badania, przy wsparciu techniczno-merytorycznym ze strony doświadczonych informatyków.

Oprogramowanie do CATI

Skuteczne przeprowadzenie badania telefonicznego wymaga sprawdzonego oprogramowania do CATI. Dobrze, żeby było ono stosunkowo proste w obsłudze, a jednocześnie dające szerokie możliwości. Funkcjonalnością podstawową systemu do badań CATI jest oczywiście tworzenie kont ankieterskich i formularzy ankietowych. Dobrze, gdy możliwe jest utworzenie ankiet o różnym stopniu skomplikowania,
a odpowiedni moduł testowy śledzi logikę pytań – pozwala to uniknąć trudności w interpretacji otrzymanych wyników. Skoro już mowa o kontroli – ciekawą opcją jest możliwość sprawdzania pracy ankieterów, których efektywność widać w statystykach badania. Narzędzia dostępne w Internecie zwykle oferują stały dostęp kontrolny tego typu.  Wyniki dostępne są bezpośrednio po zakończeniu badania – warto jednak zwrócić uwagę na format, w jakim oprogramowanie pozwala je eksportować, wpływa to bowiem na czytelność danych, a co za tym idzie – na ich interpretację.